Lęki i fobie w miejscu pracy

Wiele osób pragnie zmian w pracy, awansu, rozwoju. A mimo to czujemy się niekomfortowo, gdy do tego dochodzi. Ale zmiana jest nieunikniona (i konieczna, aby firmy mogły przetrwać i rozwijać się), więc trzeba się nauczyć, jak przezwyciężyć te obawy.

Zmiany w pracy są jednymi z najcięższych życiowych czynników stresogennych, których można doświadczyć. 

Większość pracowników reaguje na zmiany w swoim środowisku pracy ze zdenerwowaniem i oporem. 

Co może mocno stresować w pracy? Są to zmiany opisu stanowiska pracy, awanse, zamrożenie zatrudnienia i cięcia budżetowe. Równie duży niepokój wywołuje nowe kierownictwo. Nowy szef może mieć wpływ na szczęście i poziom stresu pracownika.

To zupełnie normalne, że czujemy się zdenerwowani, gdy sprawy wymykają się spod kontroli. Nie można jednak podejmować pochopnych, szybkich reakcji, np. odchodząc z pracy lub nastawiając się negatywnie do nowego otoczenia, nowej sytuacji, nowego wyzwania. Walka ze zmianami, negatywne nastawienie do zmian lub ignorowanie ich znaczenia i wagi nie przyniesie nikomu sukcesu. Inteligentny, dojrzały i zmotywowany pracownik poradzi sobie ze swoim strachem i będzie szukał możliwości dostosowania się do zmian i rozwoju w nowym środowisku.

Co w sytuacji, kiedy do strachu przed zmianami dochodzą fobie?

Jeśli fobia to coś, z czym spotykasz się dość rzadko, np. skoki na bungee czy strach przed klaunami – może nie wpłynąć zbytnio na twoje życie.

Problem pojawia się kiedy fobia „atakuje” w miejscu pracy. 

Według brytyjskich badań 2% pracowników kiedykolwiek rozmawiało z zespołem HR o swoich obawach, a zaledwie 7% zdecydowało się porozmawiać ze swoim przełożonym o problemach, których mogą doświadczyć. Obawy dręczą większość z nas. U niektórych osób są to fobie. Czyli jeszcze poważniejszy problem. I choć fobie mogą różnić się od siebie pod względem stopnia nasilenia, wciąż mogą być niezwykle destrukcyjne.

Dla osób, które mają uzasadnioną fobię, na początku może być trudno przekonać ludzi, że to, co ich dotyka, jest czymś, co może być zdiagnozowane klinicznie. Ale fobie w miejscu pracy są prawdziwe i uznawane przez świat nauki.

W artykule opublikowanym w 2007 roku w „Journal of Anxiety Disorders” autorzy określili, że istnieje sześć różnych rodzajów lęków w miejscu pracy:

„Zaburzenia lękowe związane z pracą”.

Jeśli myślę o pójściu do pracy, to będę miał pieprzony atak serca.

„Sytuacyjna fobia w miejscu pracy”

Jeśli mój menedżer zmusi mnie do przeprowadzenia prezentacji dla dużej grupy, to będę miał pieprzony atak serca.

„Niedyskryminacyjna fobia społeczna związana z pracą”

Wiele różnych aspektów mojej pracy sprawia, że czuję się jakbym miał pieprzony atak serca.

„Dyskryminuj fobię społeczną związaną z pracą”

Niektóre specyficzne aspekty mojej pracy sprawiają, że czuję się jakbym miał pieprzony atak serca.

„Uogólnione zaburzenia lękowe związane z pracą”

Czuję się jakbym miał pieprzony atak serca w pracy, i nie wiem dlaczego.

„Zaburzenia stresu pourazowego związane z pracą”

Odkąd miałem ten pieprzony atak serca w pracy, doświadczam stresu. Ten niepokój, czy też lęk, często przejawia się tak, jakbym miał pieprzony atak serca.

Jakie Ty masz lęki i fobie związane z pracą? Jak sobie z nimi radzisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *